До 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років

  Раздел: Новини » Новини району Дата публикации: 16-03-2017, 14:49

   

   

  Глава з книги «Кроки крізь століття»

                                                       Автор ОВДІЄНКО  В.Г., 2003 р.

  Васильківщина в роки національно-демократичної революції

  (1917-1921 роки)

  З 1914 року Росія приймала участь у І Світовій війні. Ця війна була трагедією для українського народу.

  По-перше, військові дії Східного фронту велись на території України. По її території кілька разів пройшли фронти, руйнуючи українські міста, спалюючи села.

  По-друге, вся її територія знаходилась в зоні дії військових властей, які для потреб армії використовували гужовий транспорт, запаси фуражу  і продовольства.

  По-третє, Україна була роздерта на дві частини. Наддніпрянщина знаходилась у складі Росії, Західна Україна – у складі Австро-Угорщини. Одягнути в мундири ворожих армій українці воювали між собою за чужим інтересом, густо поливаючи кров’ю і засіваючи кістками землі України. Австрійські і російські власті переслідували учасників національно-визвольного руху на Україні.

  Але в Росії і на Україні залишилось невирішеним питання, яке було причиною революції 1905-1907 років. Це аграрне питання.  Спроба Столипіна ще раз вирішити його, не чіпаючи поміщицьке землеволодіння і за рахунок селян зазнала краху.

  ІІ Світова війна прискорила революцію в Росії, яка вибухнула в кінці 1917 року. Царський режим було скинуто. До влади прийшов Тимчасовий уряд.

  На Україні до соціальних питань приєдналось і національне. Тому революція на Україні носила національно-демократичний характер.

  4 березня 1917 року утворилась Центральна Рада, яка ставала крайовим органом влади, видаючи законні акти – універсали та створила уряд України – Генеральний Секретаріат.

  Як же розвивалась революція на Васильківщині? Вийшли із підпілля соціал-демократи і соціалісти-революціонери (есери).

  25 березня 1917 року в приміщенні Комерційного училища в місті Василькові відбувся мітинг робітників, який зібрала соціал-демократична завдання, які повинні здійснити Установчі Збори:

  1.демократична республіка;

  2.конфіскація поміщицьких та інших земель на користь селянства;

  3.8-годинний робочий день.

  Про це повідомила 1 квітня 1917 року газета «Голос демократа» за номером 9.

  По селах українськими есерами створювались селянські спілки, які ставили вимоги:

  1.зрівняльний трудовий розподіл землі;

  2. введення демократичної школи з навчанням рідною мовою.

  21 квітня 1917 року Тимчасовий Уряд створив для вирішення аграрного питання Головний земельний комітет та його відділення  по губерніях. Але селяни на противагу йому створили свої земельні комітети, які прагнули розподілу поміщицьких земель. Так 1 квітня 1917 року Васильківський повітовий селянський з’їзд прийняв радикальну постанову про розподіл поміщицьких земель.

  На І Всеросійському селянському з’їзді, де стояли аналогічні проблеми і який працював з 4 по 28 травня 1917 року делегатів від Київщини було 40.

  Селяни до жнив вели проти поміщиків переважно пасивні форми боротьби. Це страйки, потрава поміщицьких посівів, порубка лісів. Але вже в окремих селах вони перейшли до розгромно-захватних форм боротьби.

  Так в травні селяни Лосятина захопили 110 гектарів землі поміщиці Браницької. За цей час на Київщині відбулось 121 селянський виступ. А вже за липень-серпень – 52 виступи.

  Міністр продовольства надіслав губернському продовольчому комітету телеграму з вимогою припинити «самочинні дії селян».

  На частини 6 козачої дивізії, яка була в губернії, покладалось завдання «захистити приватну власність від насильств і сваволі сільського населення». В циркулярі, виданому губернським комісаром, пропонувалось «діяти рішуче, заарештовувати призвідців і підборкувачів… у випадку опору діяти силою зброї».

  Але вже у вересні по Київщині було 52 селянських виступи, з них 60% захоплення поміщицьких земель, а в жовтні -98 і 70% захоплення землі поміщиків.

  Так 5 листопада селяни села Черкас захопили в маєтку графині Браницької хліб, інвентар і будівлі. А вже 20 листопада, коли до влади  прийшла Центральна Рада, селяни Мар’янівки захопили інвентар і корми поміщика Рудзького.

  23 листопада було дано розпорядження вивезти з Кодак козаків, які були послані раніше для придушення селянських виступів.

  Коли Центральна рада в ІІІ Універсалі та його роз’ясненні говорила про те, що не підлягає розподілу у власників 40 десятин, то селянські депутати говорили, що в такому випадку село зустріне їх дрючком, а вояки, які повернуться з фронту, багнетами поділять 40 десятин.

  Центральна Рада, яка відкладала питання про розподіл, поміщицьких земель до Всеукраїнських Установчих зборів, допустила серйозну помилку.Це призвело до того, що вона втратила підтримку села, що призвело до її падіння 29 квітня 1918 року.

  Делегація Центральної Ради 26 лютого 1918 року підписала у Бресті з країнами центрального блоку мирний договір. Але Російські більшовицькі війська вже захопили Київ.Для боротьби з ними Центральна Рада покликала німецькі та австрійські війська, які в березні 1918 року окупували Україну.

  Пізніше німців Центральна Рада не влаштовувала і вони її розігнали.

  До влади прийшов гетьман Павло Скоропадський.Він намагався відродити поміщицьке землеволодіння, що зустріло запеклий опір селянства, яке в основному вже поділило поміщицькі землі.

  10 червня 1918 року повстали селяни Таращанського повіту. Це повстання перекинулось і на Васильківський повіт.

  Гетьманська адміністрація, опираючись на німецькі війська спробувала боротись проти селянського руху.

  Так, у селі Лосятин був заарештований Семен Шевченко. В 1917 році він був членом ревкому Чорноморського флоту. По-більшовицькі настроєний, він організував поділ поміщицької землі згідно з діючим радянським декретом про землю. А з поміщицького господарства він намагався створити громадське господарство. Але це йому не вдалося. Маєток був повністю розтягнутий селянами.

  Шевченко С. був відправлений в тюрму міста Василькова. Йому загрожував розстріл. Але була повалена гетьманська влада військами Директорії, що й врятувало Шевченка С.

  В лютому, після поразки військ Директорії від російських радянських військ, в повіті встановилась радянська влада, з її продроверсткою і намаганням силою створити по селах колективні господарства (артілі, комуни). Це викликало обурення селян, які масово повстали. Радянська влада збереглась лише у Василькові, Києві та інших містах з переважно російськиим населенням.

  Для керівництва масовим селянським повстанням було створено Всеукраїнський ревком і Головний повстанський штаб на чолі з Ю.Мазуренком у Сквирі. Регіональні повстанські штаби виникли у Білій Церкві, Фастові та інших містах України.

  На Обухівщини повстанським рухом керував талановитий військовий діяч отаман Зелений (Терпило).

  Повстанський рух перекинувся і на Васильківщину. Так, повстанці села Барахти, які за переказами проголосили в селі республіку, штурмом взяли Васильків 4 квітня 1919 року. Вони розправились з представниками радянської влади. Повстанці контролювали Васильків до 27 квітня 1919 року. Лише прибулі з Києва радянські війська з бронепоїздом вибили їх з Василькова.

  Незабаром повіт був зайнятий деникінськими військами, які намагалися відновити поміщицьке землеволодіння і царські порядки. Селянство Васильківщини відповіло масовими повстаннями і партизанським рухом. Такий же стан у повіті був і під час радянсько-польської війни, коли в травні 1920 року Васильківщини була окупована військами Й.Пілсудського.

  Але селянський повстанський рух на Україні продовжувався аж до середини 1922 року.

  Коли влітку 1920 року будьоновці хотіли забрати в селян Лосятина кращих коней, вони повстали. Для придушення цього виступу був посланий каральний загін, озброєний кулеметами. Було вбито двох селян.

  Лише в середині 1922 року вдалося придушити селянський повстанський рух на Україні.

  Причинами цього були:

  по-перше, втома селян;

  по-друге, введення більшовиками політики НЕПу з березня 1921 року, коли була замінена продрозверстка продподатками;

  по-третє, посилка на україну 50 тисяч чекістів.

  По селах Васильківщини в 1922-1923 роках були проведені вибори до місцевих рад.

   

   

  Васильківська районна державна

  адміністрація не несе відповідальність

  за достовірність історичних фактів,

  викладених автором 

  Геноцид проти українців 1932-1933 - це помста за нашу свободу.

      День, що отримав назву Дня пам’яті жертв голодоморів, щорічно припадає на четверту суботу листопада. У цей день українці по всьому світу традиційно запалюють на підвіконнях своїх домівок Свічу...

  ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ КОНСТИТУЦІОНАЛІЗМУ В УКРАЇНІ

    Історія української конституції у часовому просторі налічує декілька століть. Біля її джерел лежать такі відомі науковому світові пам’ятки вітчизняної правової культури, як «Руська Правда»,...

  22 червня – День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни

    Для України Друга світова війна – національна трагедія, під час якої українці, позбавлені власної державності, змушені були воювати за чужі імперські інтереси і часом вбивати інших українців. У розгромі нацизму брали...

  Сьогодні – Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів

    Щорічно, 11 квітня світ відзначає Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів. Саме в цей день в 1945 році в’язні Бухенвальда підняли повстання проти нацистів та вибороли свою свободу й отримали...

  До Дня Соборності України

    День 22 січня 1919 року ввійшов до національного календаря, як велике державне свято – День Соборності України. Саме тоді на площі перед Київською Софією відбулася подія, про яку мріяли покоління українських...


Васильківська районна державна адміністрація

08601, Київська область, м. Васильків, вул. Покровська, 4
(045-71) 2-20-04 - приймальня
(045-71) 2-20-04 - сектор звернення громадян

(068)559-75-92 - Телефон чергового райдержадміністрації у неробочий час, вихідні та святкові дні

rda@vasilkivrda.gov.ua
rdavasilkiv@ukr.net
www.vasilkivrda.gov.ua
 
Президент України
Президент України
 
Урядовий Портал
Урядовий Портал
 
Київська ОДА
Київська ОДА
 
Міська Рада
Міська Рада
 
 
«    Червень 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930